English version

Узбекистан

Република Узбекистан е единствената страна, която граничи с всички останали държави от Централно-азиатския регион: Казахстан, Киргистан, Таджикистан, Афганистан и Туркменистан. Нейната територия е приблизително равна на тази на Мароко, около 447 400 кв. км.

Климатът й е континентален с малко валежи, високи температури през лятото и температури, достигащи до 0 С през зимата. Единственото "море" на територията на страната е Аралско море, което всъщност представлява вътрешен басейн, в който се вливат най-големите реки на Централна Азия. Именно най-голяма река от региона - Аму Даря се вие като змия през територията на Узбекистан. Казъл Кум - една от 20-те най-големи пустини в света, която в превод означава червен пясък, е "рай" за огромни стада от камили.

Узбекистан завладява и със своята история - в продължение на векове тя е била център на древни цивилизации. През 6 век пр.н.е. земите на днешен Узбекистан влизат в състава на Персийската империя. През 4 в. пр.н.е. нейните територии биват завладени и от Александър Велики по време на похода срещу Дарий III. В началото на 8 в. арабите завладяват територията на днешен Узбекистан като именно тогава се поставя началото и на ислямизацията на местните народи.

Узбекистан е най-населената страна в Централна Азия, чието население възлиза на около 28 млн. души души. Повечето от населението на страната спада към узбекската етническа група, която говори узбекски език от семейството на тюркските езици

Градовете, които заслужават да бъдат посетени в Узбекистан са Ташкент, Бухара, Самарканд и очарователната Хива.

Ташкент е модерен град с широки булеварди, големи зелени площи и малка стара част - свидетел на миналото величие на града. Ташкент е град с вековна история - за първи път е споменат в хрониките на източните народи около 2 век пр. Хр. Днес е един от най-големите административни, индустриални и културни центрове в Централна Азия.

Самарканд е вторият по големина град в Узбекистан и един от най-старите градове в света (основан ок. 700 г. пр. Хр.). Някога Самарканд е бил един от най-великите градове по Пътя на коприната.

Бухара е истински град-музей, в който най-известната забележителност е минарето Калон (Калян) в старата част на града, извисяващо се над няколко джамии и медресета, от което самият Чингиз Хан бил силно впечатлен и не го разрушил.

Хива е била един от главните центрове по древния път на коприната, запазила е уникално културно-историческо наследство през вековете. Най-популярният туристически обект е архитектурният комплекс от 12-19 век Ичан Кала - музей под открито небе, включен в Списъка на ЮНЕСКО за световно културно и природно наследство. Това е резиденция на узбекистански владетел, която обхваща цял конгломерат от исторически и културни паметници.